Štědrý den a naše vánoční zvyky a tradice

 

Náš ŠTĚDRÝ DEN začíná pohodově a hlavně bez stresu, žádné honičky, ale v klidu a radosti. Ráno si uvaříme (já a moje dcera) dobrý čajíček, nasnídáme se a jdeme pečovat chvíli o sebe, myslím tím, že jdeme do koupelny a jsme tam pěknou chvíli.

Štědrý den si každý rok užíváme, protože bramborový salát jsme si nachystali včera, protože ho připravuji každoročně 23.12. a stromeček máme ozdobený také od 23.12. Máme uklizeno, nachystáno, ozdobeno a pohádky, filmy a koledy jedou na plné obrátky, protože Vánoce jsou tady ♥

Mezi náš tradiční oběd podávaný na Štědrý den, patří bramborová kaše s hromadou čerstvé zeleniny a osmaženou cibulkou do zlatova.

Někdy jej obměníme, ale většinou máme naši oblíbenou bramborovou kaši. Dříve jsme mývali čočkovou polévku nebo čočku na kyselo. Někdy se dokonce stane, že při tom celodenním zobání ovoce a cukroví nevaříme na oběd NIC 🙂 Ano, i to se může stát 🙂

Domem se rozlévá vůně cukroví, které je dnes poprvé na stole, uvařím si vynikající Caro kafíčko, hned po ranním čaji a jsem spokojená v křesílku u pohádky. K tomu se přidává typická vůně pomeranče a mandarinky. A náš stromeček navoníme přírodním osvěžovačem od Saloos, který se jmenuje Vánoční sen, to je hned vánoční atmosféra s námi. Pod stromečkem je nadílka, kouká na nás celý den a čeká, kdy už ji rozbalíme.

A protože jsme už velké holky, prožíváme ŠTĚDRÝ DEN po svém, už to není takové, jako když byla dcera malá, to celý den probíhal úplně jinak než teď. 🙂 Ale jedno mi chybí, když je u stromečku malé dítko, je doma ještě více cítit vánočního ducha.

Před večeří si vyměníme outfit 🙂 a upravíme ke štědrovečernímu stolu, ale i na focení, které už je naše každoroční tradice. Večeříme každý rok podle chuti, já jsem veganka a dcera vegetariánka, takže máme spoustu jídel na výběr. Samozřejmostí je bramborový salát, ale co k němu? To je otázka? Však něco vymyslíme 🙂

A už to mám 🙂 V lednici jsem našla tofu marinované, to jsou ty prasátka a ten zbytek je, tofu nugety se sýrem, které jsem koupila v Tescu.

Stromeček svítí, adventní věneček hoří, cukroví a ovoce voní, pohádky a filmy frčí, všichni jsme pohromadě, je to kouzelná atmosféra.

Po večeři zazvoním na zvoneček a jdeme ke stromečku, podívat se na nadílku a konečně si rozdáváme balíčky, které potěší. Chvíli si ještě povídáme s rodinou, nafotíme pár fotek a po čase se odebereme do svých pokojů a tak nastává chvíle pro naše tradice a zvyky, které jsou už opravdu každým rokem stejné.

Teď je vhodná chvíle si připravit jednohubky, vegan a skvělé na chuť i pohled, aby nám přibylo na stole k cukroví a ovoci a hlavně, aby nikomu nic nechybělo. Většinou večeříme kolem páté nebo šesté hodiny, a proto aby nebyl večer někdo hladový, jsou na našem stole jednohubky. 🙂

Vánoční a každoroční zvyky naší rodiny

U rozbalování dárečků pouštíme tradičně Tři oříšky pro Popelku, to už tak prostě musí být, to proto, že tak to máme nejraději a navodí nám tu největší atmosféru vánoční jakou jen může.

Každý rok rozkrojíme jablíčko, jestli tam bude hvězdička, zatím vždy byla, tak uvidíme letos. Večer házíme pantoflíčkem ke dveřím, jestli se otočí špičkou nebo patou ke dveřím. Procházíme si alba fotek a vzpomínáme na vtipné a příjemné chvíle na fotkách.

Nebo si čteme dopisy, které napsala dcera Ježíškovi, když byla malá. A samozřejmě se fotíme nejen u stromečku, abychom měli památku na každý čas vánoční, neboť zatím jsme téměř každoročně někde jinde, tak abychom nezapomněli.

Jezdíme se pravidelně kouknout na Betlémy do kostela a to hlavně v Brně.

Večer chodíme pravidelně na štědrovečerní procházku a u toho vzpomínám na ty, kteří už tady nemůžou být s námi a moc nám tu chybí ♥

Doufám, že jste si užili ŠTĚDRÝ DEN tak jako my ♥ v klidu a míru ♥

S láskou, Kristi ♥

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *